ZADZWOŃ:  791 100 014

Zaczynamy ciąć drzewa owocowe

 
Aby drzewa owocowe były w dobrej kondycji, a plony dorodne, należy pamiętać o regularnym cięciu formującym, sanitarnym i prześwietlającym. Drzewa pozostawione bez cięcia nadmiernie się rozrastają, a gałęzie zagęszczają, co komplikuje pielęgnację i zbiór owoców. Utrudniony dostęp promieni słonecznych do wszystkich owoców sprawia, że stają się drobne i słabo dojrzewają. Drzewo staje się podatne na infekcje chorobowe. Wieloletnie zaniedbania sprawiają, iż przywrócenie właściwej kondycji staje się niemożliwe. Dlatego coroczne cięcia, zarówno drzew, jak i krzewów owocowych, są tak istotne.
Umiejętne formowanie korony zapewnia pełne jej doświetlenie, ale również ułatwia późniejsze zbiory. Z końcem lutego, o ile mamy pewność, że czas silnych mrozów minął, możemy zacząć regulowć pokroj jabłoni i grusz. W dalszej kolejności śliw, morel, brzoskwiń i nektaryn. To również dobra pora na cięcie winorośli. Zbyt późne przystąpienie do tego zabiegu, w okresie 'płaczu łozy', opóźni gojenie się ran i przyczyni do osłabienia rośliny i wystąpienia ryzyka infekcji. Cięcia należy wykonywać umiejętnie i prezyzyjnie. Metoda cięcia musi być dostosowana do gatunku rośliny i jej wieku. Inaczej tnie się rośliny młode, inaczej z wykszatałconym pokrojem. Inna metodę zastosujemy przy cięciu formującym, inną przy prześwietlającym. Innego cięcia wymagają rośliny owocujące na pędach jednorocznych, inne na drugorocznych, a jeszcze innego na wieloletnich. Cięcia przeprowadzone niewłaściwymi i tępymi narzędziami mogą stać się przyczyną ran zgorzelinowych i przyczyną chorób bakteryjnych i grzybowych. Dlatego właściwa pielęgnacja drzew i krzewów owocowych wymaga wiedzy i doświadczenia, aby nie zniekształcić bezpowrotnie rośliny i nie sprowokować wyniszczających infekcji. Warto powierzyć tego typu zabiegi doświadczonym firmom ogrodniczym, dysponującym odpowiednim sprzętem, ale także odpowiednio dobranymi środkami ochrony roślin.

 Na sza firma świadczy usługi cięcia drzew owocowych.

Przycinanie drzew owocowych wykonujemy na terenie miast: Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Siewierz, Zawiercie, Ogrodzieniec i ich okolic.

 

 

smart foreash