ZADZWOŃ:  791 100 014

Ochrona roślin wiosną

 

Jeśli uda nam się wcześnie rozpoznać szkodniki i choroby roślin i odpowiednio zareagować, nie zdążą one wyrządzić dużych szkód na roślinach. Dlatego warto dokładnie obejrzeć ogród o tej porze roku.

Choroby i szkodniki iglaków 

Osutka sosny może być przyczyną brązowienia i opadania igieł. Opadnięte igły należy dokładnie wygrabić i spalić. Jeśli na igłach pojawiły się czarne plamki, kropki czy kreski należy zastosować oprysk przeciwgrzybiczny.
Charakterystyczne czarne kropeczki na igłach sosen mogą też być jajami mszycy miodownicy, która w dorosłej postaci pokryta jest białą, watowatą wydzieliną gruczołów woskowych. Przed rozwojem owadów wystarczy oprysk olejem parafinowym. Jeśli się spóźnimy z zabiegiem konieczne będzie użycie insektycydu. 
Świerki, jałowce i żywotniki mogą zostać zaatakowane przez przędziorka sosnowca. Jest to drobny zielono-żółty pajęczak. Początkowo powoduje mozaikowate żółto brązowe przebarwianie igieł, potem ich brązowienie i opadanie. Często na pędach roślin można zaobserwować drobne, bursztynowe jajeczka tego szkodnika. Pewność, że to przędziorek atakuje iglaki, będziemy mieć gdy zauważymy na igłach drobne pajęczynki, pod którymi kryją się szkodniki. Niestety wówczas na przeprowadzenie skutecznego oprysku jest już za późno. Wiosną warto opryskać prewencyjnie rośliny olejem parafinowym. W maju i czerwcu, po rozpoznaniu szkodnika przeprowadzamy oprysk insektycydem.
 

Choroby i szkodniki Roślin ozdobnych 

Pozwijane liście na zimozielonym bukszpanie, trochę przypominające główkę kapusty świadczą o żerowaniu miodówki bukszpanowej. W tym przypadku również o tej porze roku warto zastosować olej parafinowy. Systematyczne cięcie bukszapanu ogranicza rozwój szkodnika. 
O tej porze swoją urodą zachwycają nas ciemierniki. Jeśli jednak na ich liściach pojawią się rozległe, nieregularne plamy ze strefowo ułożonymi pierścieniami to znak, że nasze ciemierniki poraziła plamistość liści ciemiernika. Uszkodzone liście należy usunąć i spalić. Później należy wykonać oprysk fungicydem. 
Na tulipanach powinny wzbudzić nasz niepokój żółtawe zasychające plamy na liściach. Jeśli liście są zniekształcone, mają postrzępione brzegi, na kwiatach pojawiają się zasychające plamki, które stopniowo się powiększają, to są to objawy szarej pleśni tulipana. W tym przypadku należy zastosować preparaty grzybobójcze i zmienić miejsce sadzenia tulipanów na przyszły sezon.
 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash