ZADZWOŃ:  791 100 014

Zaczynamy ciąć drzewa owocowe

 
Aby drzewa owocowe były w dobrej kondycji, a plony dorodne, należy pamiętać o regularnym cięciu formującym, sanitarnym i prześwietlającym. Drzewa pozostawione bez cięcia nadmiernie się rozrastają, a gałęzie zagęszczają, co komplikuje pielęgnację i zbiór owoców. Utrudniony dostęp promieni słonecznych do wszystkich owoców sprawia, że stają się drobne i słabo dojrzewają. Drzewo staje się podatne na infekcje chorobowe. Wieloletnie zaniedbania sprawiają, iż przywrócenie właściwej kondycji staje się niemożliwe. Dlatego coroczne cięcia, zarówno drzew, jak i krzewów owocowych, są tak istotne.
Umiejętne formowanie korony zapewnia pełne jej doświetlenie, ale również ułatwia późniejsze zbiory. Z końcem lutego, o ile mamy pewność, że czas silnych mrozów minął, możemy zacząć regulowć pokroj jabłoni i grusz. W dalszej kolejności śliw, morel, brzoskwiń i nektaryn. To również dobra pora na cięcie winorośli. Zbyt późne przystąpienie do tego zabiegu, w okresie 'płaczu łozy', opóźni gojenie się ran i przyczyni do osłabienia rośliny i wystąpienia ryzyka infekcji. Cięcia należy wykonywać umiejętnie i prezyzyjnie. Metoda cięcia musi być dostosowana do gatunku rośliny i jej wieku. Inaczej tnie się rośliny młode, inaczej z wykszatałconym pokrojem. Inna metodę zastosujemy przy cięciu formującym, inną przy prześwietlającym. Innego cięcia wymagają rośliny owocujące na pędach jednorocznych, inne na drugorocznych, a jeszcze innego na wieloletnich. Cięcia przeprowadzone niewłaściwymi i tępymi narzędziami mogą stać się przyczyną ran zgorzelinowych i przyczyną chorób bakteryjnych i grzybowych. Dlatego właściwa pielęgnacja drzew i krzewów owocowych wymaga wiedzy i doświadczenia, aby nie zniekształcić bezpowrotnie rośliny i nie sprowokować wyniszczających infekcji. Warto powierzyć tego typu zabiegi doświadczonym firmom ogrodniczym, dysponującym odpowiednim sprzętem, ale także odpowiednio dobranymi środkami ochrony roślin.
 
Przycięte gałęzie możemy rozdrobnić w specjalnym rębaku, przekompostować lub wykorzystać bezpośrednio do zaściółkowania rabat.
Tutaj znajdziesz informacje na temat zalet ściółkowania.

Zapraszamy do korzystania z oferty naszej firmy odnośnie wycinki drzew, przycinania formującego i sanitarnego.

Nie masz co zrobić z gałęziami? To nie problem. Świadczymy również usługi zrębkowania gałęzi.Na filmie poniżej zobaczysz jak pracuje rozdrabniarka do gałęzi.

Usługi świadczymy na terenie miast: Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Siewierz, Zawiercie, Ogrodzieniec i ich okolic.

 

 

smart foreash