ZADZWOŃ:  791 100 014

Zimowit jesienny zapowiada nadchodzącą zimę

 

Chociaż pogoda wciąż nie najgorsza i najbliższe prognozy równie obiecujące - przyroda daje nam jasno do zrozumienia - zima nadchodzi...

Zakwitł jeden z najpóźniejszych kwiatów cebulowych - Zimowit jesienny (Colchicum autumnale). Zimowit jest rośliną cebulową, należącą do rodziny liliowatych, podobnie jak powszechnie znane krokusy. Kwiaty zimowitów pojawiają się w okresie sierpień-październik i zapowiadają nadchodzącą zimę. Zimowity często mylone są z krokusami, zwłaszcza tymi jesiennymi. Różnią się jednak tym, że kwiaty zimowitów mają sześć pręcików, a krokusów trzy. Zdjęcia te zrobione zostały w Niegowonicach w powiecie łazowskim, gdzie cudownie zaróżowiły się polany.

Nie wolno jednak pozyskiwać bulw z ich siedlisk naturalnych, ponieważ Zimowit znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. Jeśli chcielibyśmy posiadać w naszym ogrodzie tę 'zimową przypominajkę to w sprzedaży jest wiele ogrodowych odmian o różnorodnym zabarwieniu kwiatów. Musimy jednak wiedzić, że Zimowit jest rośliną trującą zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.

 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash