ZADZWOŃ:  791 100 014

Ziemia liściowa - sposób na własną ogrodową próchnicę

 

Ziemia liściowa ma próchniczny charakter i doskonale poprawia strukturę gleby, spulchnia ją i zatrzymuje w niej wilgoć. Dzięki niej możemy rozluźnić ciężkie, gliniaste gleby jak również 'uszczelnić' te bardziej przepuszczalne. Nie jest to jednak typowy kompost, nie jest tak zasobna w azot, fosfor czy potas natomiast ma duże ilości węgla i jest świetnym wypełniaczem dla ziemi rabatowej. Możemy ją wykorzystać jako ściółkę na rabatach bylinowych, ograniczając w ten sposób rozrost chwastów.

Więcej o ściółkowaniu ogrodu przeczytasz tutaj.
 
Jak zatem zrobić ziemię liściową?
Do zrobienia ziemi liściowej używamy opadniętych liści z drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Zwracamy jednak uwagę, żeby były wolne od patogenów – zwłaszcza chorób grzybowych (rdzy, zarazy, plamistości).
Kompostowanie liści z pewnością przyśpieszy ich wcześniejsze rozdrobnienie. Sytuacja jest komfortowa, jeśli mamy możliwość zebrania liści przy pomocy kosiarki do trawy, która przeszatkuje zaciągnięte przez nią liście. Dodatek skoszonej i wymieszanej z liśćmi trawy również skutecznie przyspieszy kompostowanie, a dodatkowo wzbogaci naszą ziemię w azot.
Taką mieszankę przesypujemy do tradycyjnego kompostownika, nawilżając poszczególne warstwy. Aby proces kompostowania był skuteczny musimy pamiętać, że nasza materia organiczna nie może być przesuszona, ale jednocześnie musi być do niej dostęp powietrza. Jeśli nie mamy odpowiedniej wielkości kompostownika liście możemy również kompostować w workach foliowych. Do zebranych i ugniecionych w workach liści dodajemy trochę świeżego kompostu, zwilżamy i robimy w workach kilka otworów. Co kilka miesięcy przerzucamy worki i sprawdzamy czy jest w nich wystarczająca wilgoć. Kompostowanie liści trwa (w zależności od gatunku użytych liści i sposobu kompostowania od 6 miesięcy do 2 lat).
Nie dodawajmy do kompostowanych liści gałęzi, gdyż to znacznie spowolni proces biodegradacji. Gałęzie możemy rębakować i w ten sposób również uzyskać cenną dla naszego ogrodu ściółkę, którą możemy rozsypać na rabatach.
 
Więcej o rębakowaniu gałęzi przeczytasz tutaj.
 
Przygotowując ziemię liściową otrzymujemy wartościowy materiał ogrodniczy, zagospodarowywując w ekologiczny sposób bioodpady.
 

Polub naszą stronę Facebook aby być na bieżąco z aktualnościami ogrodniczymi i firmowymi promocjami.

 

 
 
 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash