ZADZWOŃ:  791 100 014

Łąka kwietna

 
Wczesna wiosna to doskonały termin na zakładanie łąk kwietnych - w jakich ogrodach warto je zakładać?
Łąka kwietna daje najlepszy efekt na dużych przestrzeniach. Jeśli zatem jesteś właścicielem sporej działki i nie cieszy cię perspektywa sobotniej bieganiny za kosiarką – łąka kwietna rozwiąże ci problem. Warto wydzielić część terenu pod uprawę naturalnej łąki. Będzie to z korzyścią zarówno dla twojego czasu i energii, jak również dla środowiska.
Łąka kwietna to ciekawa propozycja dla miłośników swobodnych kompozycji ogrodowych. W aktualnych trendach światowego ogrodnictwa panuje moda na ogrody naturalistyczne, które mają przypominać naturalne krajobrazy, zdawać się nietknięte ręką ogrodnika i być częścią ogólnego ekosystemu.
Dlatego łąka kwietna to często wybór osób, dla których priorytetem jest dbałość o ekologię i troska o środowisko. Łąki kwietne w odróżnieniu od trawników nie wymagają nawożenia, tak częstego podlewania czy koszenia. Nie eksploatujemy zatem zasobów i nie zużywamy energii. Tworzymy naturalne stołówki dla owadów i zapylaczy, które mają niebagatelny wpływ na równowagę ekosystemów.
Jak zatem założyć łąkę kwietną?
Do założenia łąki kwietnej potrzebujemy odpowiedniej mieszanki nasion. Zbierając nasiona z okolicznych pól i łąk, możemy stworzyć autorskie zestawienie ulubionych roślin i kwiatów. Niemniej jest to zadanie żmudne i czasochłonne. Możemy zakupić gotowe mieszanki, dobrane wzgledem charakterystyki roślin czy właściwości siedliskowych.
Ziemię przekopujemy i odchwaszczamy. Doskonała do tego celu jest glebogryzarka separacyjna. Jednocześnie zrywa starą darń, odseparowuje kamienie i inne elementy o dużej frakcji, następnie przykrywa je warstwą rozdrobnionej ziemi i zagęszcza za pomocą walca strunowego. Link do filmu jak pracuje glebogryzarka separacyjna znajdziecie poniżej. Na tak przygotowanym gruncie, wysiewamy nasiona wymieszane z piaskiem i wałując wgniatamy je w ziemię. Nasion nie zasypujemy ziemią, gdyż często do kiełkowania niezbędne jest światło słoneczne. Najlepszą porą do zakładania łąk kwietnych jest wczesna wiosna lub późna jesień. Duża wilgotność w tym okresie pozwala na skuteczniejsze kiełkowanie.
Łąka kwietna swoją dojrzałość osiąga dopiero w drugim roku. Najlepiej kosić łąkę podkaszarką raz w roku po przekwitnięciu – pozwalamy roślinom przeschnąć by miały możliwość wysiać nasiona.
 
A oto przykładowe gatunki roślin, które sprawdzą się na łące kwietnej:
    Chaber łąkowy Centaurea jacea
    Chaber austriacki Centaurea phrygia
    Jaskier ostry Ranunculus acris
    Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculi
    Krwawnik pospolity Achillea millefolium
    Bukwica pospolita Stachys officinalis
    Złocień zwyczajny Leucanthemum vulgare
    Świerzbnica polna Knautia arvensis
    Brodawnik zwyczajny Leontodon hispidus
    Kozibród łąkowy Tragopogon pratensis
    Marchew dzika Daucus carota
    Krwiściąg lekarski Sanguisorba officinalis
    Komonica zwyczajna Lotus corniculatus
    Cieciorka pstra Securigera varia
    Jaskier wielokwiatowy Ranunculus polyanthemos
    Wyka ptasia Vicia cracca lub kosmata V. villosa
    Wyka brudnożółta Vicia grandiflora
    Maruna bezwonna Tripleurospermum inodorum
     

 

 

 

smart foreash